دوستان گرامی، جهت دانلود نرم افزارها بروی تصاویر کلیک کنید. رمز تمامی فایل های زیپ شده zistfile.ir می باشد.

آموزش نرم افزار های بیوانفورماتیکی

ArgusLab یک نرم افزار بیوانفورماتیکی ویژه مدلینگ مولکولی می باشد که بیشتر در زمینه ی مدل سازی ساختار های اتمی پیچیده و پایدارسازی آن ها کاربرد دارد. این نرم افزار در کشور آمریکا و برای نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز توسعه یافته و استفاده از آن رایگان می باشد. یکی از امکانات ویژه ی ای نرم افزار امکان انجام داکینگ مولکولی پروتئین-لیگاند در بررسی ها و غربالگری های دارویی است. جهت دانلود این نرم افزار بروی تصویر کلیک کنید.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

OVITO یک نرم افزار بیوانفورماتیکی گرافیکی می باشد که بیشتر در زمینه ی آنالیز و مشاهده ی ساختارهای اتمی شبیه سازی شده کاربرد دارد. OVITO در کشور آلمان توسعه یافته و طریقه استفاده از آن بسیار ساده می باشد. این نرم افزار گرافیکی بیشتر امکانات نرم افزار VMD را دارا می باشد با این تفاوت اساسی که از این نرم افزار می توان برای نمایش ساختار های بیضی گون و فاکتورهای اساسی مرتبط با این نوع ساختارها از قبیل جهت گیری مربوط به بیضی گون ها، ممنتوم ها و … استفاده نمود.برای دانلود این نرم افزار بروی تصویر کلیک کنید.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

CLC یک نرم افزار بیوانفورماتیکی ویژه با کاربری اسان در حوزه ی آنالیز تخصصی داده های ژنومی و پروتئومی است. این نرم افزار قابلیت اجرا بروی سیستم عامل های مختلف نظیر ویندوز، لینوکس و مک را داشته دارای قابلیت های نظیر بررسی توالی های ژنی و پروتئین ، نقشه ی جایگاه برش آنزیم های محدود الاثر، کلونینگ مجازی، طراحی پرایمر و پروب و برچسب زنی ژن ها را دارا میباشد.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

Fast PCR نرم افزار بیوانفورماتیکی ساده و در عین حال کاربردی است. این نرم افزار با محصی کاربری جذاب و کاربر پسند امکان ویرایش و مشاهده انواع توالی ها، بررسی پرایمر و پروب و نیز ویرایش ژن ها را فراهم میاورد. با استفاده از این نرم افزار به آسانی میتوانید کلونینک مجازی انجام دهید.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

Chromas  یک نرم افزار  بیوانفورماتیکی بسیار کاربردی در حوزه ژنومیکس و پروتئومیکس است. پس از تعیین توالی ژن ها فایل دریافتی و نتیجه آنالیز های مثل سنجر  دارای پسوند abi و حاوی اطلاعات مربوط فلوئورسنت نوتکلوئوتیدهاست. با استفاده از این نرم افزار میتوان اطلاعات موجود در فایل دریافتی را به توالی رشته ای با پسوند fasta تبدیل و آنالیز های فیلوژنی یا ویرایش را روی آن انجام داد.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

Cn3D یک نرم افزار  بیوانفورماتیکی ویژه کم حجم برای مشاهده و برخسی اصلاحات ماکرومولکول ها بویژه پروتئین هاست. با این نرم افزار کم حجم و کاربردی امکان نشاهده دومین و ساختار های پروتئینی و برخی اصلاحت ساختاری بروی آن ها در دسترس خواهد بود.

Hex  یک نرم افزار  بیوانفورماتیکی رایگان و اختصاصی برای انجام پروژه های داکینگ پروتئین- پروتئین  میباشد. این نرم افزار رایگان قابل اجرا بروی سیستم عامل های مختلف بوده و امکان محاسبه ی انژی کل برهمکنش و نیز اجرای برهمکنش بر اساس شباهت شکل، انرژی و … می باشد. جدیدترین نسخه ی این نرم افزار ۸ میباشد که در وب سایت زیست فایل قرار دارد.

دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیک-آموزش نرم افزارهای بیوانفورماتیک

RNAsturcture یک نرم افزار بیوانفورماتیکی رایگان برای تعیین ساختار دوم DNA و RNA میباشد. این نرم افزار شامل الگوریتم های ویژه برای بررسی احتمالات جفت شدن بازها و تعیین پایداری هر کدام از ساختار هاست علاوه بر این نرم افزار مذکور قابلیت تعیین تمایل زیست مولکول ها به یک RNA هدف را  نیز دارا میباشد. این نرم افزار قابلیت نصب بروی سیستم عامل های مختلف را داشته و بصورت رایگان قابل دسترس است.

آموزش بیوانفورماتیک- دانلود نرم افزارهای بیوانفورماتیکی

FirstGlance in Jmol نرم افزار بیوانفورماتیکی ساده و سریعی برای مشاهده ساختار سه بعدی (۳D) ماکرومولکول ها (پروتئین ها، DNA، RNA) و ترکیباتشان است. این ابزار مبتنی بر وب بوده و نیاز به نصب نرم افزار Jmol و یادگیری دستورات آن ندارد. برای استفاده از این ابزار، بایستی کد شناسایی چهار رقمی مولکول مورد نظر که در پایگاه اطلاعاتی PDB موجود است را  دریافت و در نرم افزار وارد کنید.

 این نرم افزار با دارا بودن کنترل پنل های مختلف قابلیت های بسیار متنوعی از جمله نمایش اطلاعات جامعی از مدل مولکول (رزولوشن، زنجیره ها و توالی، تعداد و نوع عناصر و اتم ها و …)، ابزارهایی برای نمایش پیوندهای دی سولفیدی و غیر کووالانسی، اندازه گیری فواصل و زاویه ها و …. فراهم می کند.

ویژگی مثبت این نرم افزار این است که بطور مداوم بروزرسانی می شود و همچنین در حالت پیش فرض بصورت غیر جاوا است و بنابراین می تواند روی گوشی های هوشمند و iPad ها هم اجرا شود.